تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

قرآنی ، فرهنگی و معارف اسلامی

قرآنی ، فرهنگی و معارف اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما در رابطه با سایت چیست؟؟اولین دعای امام حسین(علیه السلام)در عرفه

اعمال ماه ذی الحجه


روز عرفه همان‌گونه که از نامش پیداست روز شناخت حقیقی است. روز کسب معرفت و بهره‌گیری از دریای بزرگ تعالیم آسمانی است


دهه اول ذی الحجه در شمار بهترین روزهای خدا قرار دارد و دو روز آخر آن از اهمیتی فزاینده برخوردار هستند. حاجیان در این روزها پس از انجام دستورات الهی و کسب درجات مختلفی از کمال به روزهای عرفه و قربان می‌رسند. روزهایی که چگونگی به پایان رساندن آن در آینده دینی‌شان تأثیری بسیار عمیق خواهد داشت
.

روز عرفه همان‌گونه که از نامش پیداست روز شناخت حقیقی است. روز کسب معرفت و بهره‌گیری از دریای بزرگ تعالیم آسمانی است و عید قربان روز قربانی نمودن و پیشکش کردن بهترین‌ها به درگاه حضرت حق است تا حاجیان به یاد آورند که برای رسیدن به کمال مطلوب راهی نه چندان آسان بلکه خونبار در پیش دارند. راهی که باید در مسیر آن از تمام آنچه دارند دست شویند تا به حقیقت هستی دست یابند. و رسیدن به این مهم جز با یافتن درک و شناخت واقعی ممکن نیست. از این روست که عرفه پیش از قربان قرار دارد تا حاجی پس از کسب معرفت لازم روی به سوی قربانگاه آورده و نفس طمّاع خویش را سر ببرد.

اهمیت روز عرفه بسیار بالاست و از جمله ایامی است که عبادت در آن بسیار سفارش شده است و افراد زیرک از این روز به خوبی می‌توانند برای رسیدن به خواسته‌های خویش و دریافت هر آنچه از خدا می‌خواهند، اقدام نمایند. حال باید دید چه چیز شایسته خواستن در این روز را دارد و باید برای آن دست به دعا برداشت. چرا که در این روز درهای رحمت الهی بر مردمان باز است و از کریم نباید کم خواست.

بهترین راهنما در این مسیر ائمه (علیهم السلام) هستند. کسانی که با تمام وجود حقیقت خدا را دریافته و به عظمت او واقف‌اند. در نتیجه سر بر آستان امام حسین (علیه السلام) برده و دعای عرفه آن جناب را ورق می‌زنیم تا از دریای عظیم معارف آن خوشه‌ای برگیریم.

اهمیت روز عرفه بسیار بالاست و از جمله ایامی است که عبادت در آن بسیار سفارش شده است و افراد زیرک از این روز به خوبی می‌توانند برای رسیدن به خواسته‌های خویش و دریافت هر آنچه از خدا می‌خواهند، اقدام نمایند. حال باید دید چه چیز شایسته خواستن در این روز را دارد و باید برای آن دست به دعا برداشت. چرا که در این روز درهای رحمت الهی بر مردمان باز است و از کریم نباید کم خواست

امام حسین (علیه السلام) در این دعا ابتدا به توصیف خداوند متعال، بیان قدرت او در جهان و ذکر رابطه انسان با هستی می‌پردازند و سپس با دیدگانی اشک‌بار اولین خواسته خود از خدای بنده‌نواز را این‌گونه مسئلت می‌نمایند:

«اللهم اجعلنی اخشاک کانی اراک». (خدایا به من آن مقام از جلال و عظمت را عطا کن که گویا تو را می‌بینم).

امام (علیه السلام) در اولین گام دو چیز بسیار مهم از خداوند متعال طلب می‌نمایند:

1ـ خشیت الهی

2ـ یقین

دو امری که وجودشان در زندگی انسان بسیار تأثیرگذار است و مورد تأکید بسیاری از آیات و روایات قرار گرفته‌اند.

«خشیت» عبارت است از تأثر قلب، تاثری که به دنبالش اضطراب و نگرانی باشد، و این خود یکی از رذایل اخلاقی و مذموم است، مگر در مورد خدای تعالی که خشیت از او فضیلتی بسیار بزرگ محسوب می‌گردد، و به همین جهت است که انبیا (علیهم السلام) به جز از خدا از کس دیگری خشیت ندارند. و خدای تعالی در باره‌یشان فرموده است: «وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلَّا اللَّهَ».[1]

دعا

«یقین» نیز به معنای اعتقاد خالی از شک و تردید به چیزی است و بر اساس آیات قرآن مقربین کسانی هستند که از پروردگار خود در حجاب نیستند، یعنی در دل، پرده‏‌ای مانع از دیدن پروردگارشان ندارند، و این پرده عبارتست از معصیت و جهل، شک و دلواپسی، بلکه آنان اهل‏ یقین به خدا هستند، و کسانی هستند که علیین را می‌بینند، هم‌چنان که دوزخ را مشاهده می‌نمایند.[2]

بر اساس این فراز خشیت و یقین ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند. چرا که اگر انسان در همه حال حضور خدا را حس کرده و او را از رگ گردن به خویشتن نزدیک‌تر بداند برای دوری از غضبش هرگز دست به گناه نخواهد زد و همواره سعی خویش را در جهت رضایت او به کار خواهد گرفت.

جایگاه خشیت در اسلام به حدی است که بر اساس آیه «إنما یخشی الله من عباده العلماء» شاخصه اصلی عالمان خشیتی است که از خداوند متعال در دل دارند. این خوف و خشیت سبب خواهد شد علم خویش را از او دانسته و هرگز مغرور نگردند و بدانند هر آنچه دارند از جانب حضرت حق است و هر زمان بخواهد می‌تواند آن را از آن‌ها بازپس گیرد. هم‌چنانکه در طول تاریخی بوده‌اند عالمانی که در یک حادثه حافظه خود را از دست داده و تمامی علم خویش را فراموش کرده‌اند.

بهترین راهنما در این مسیر ائمه (علیهم السلام) هستند. کسانی که با تمام وجود حقیقت خدا را دریافته و به عظمت او واقف‌اند. در نتیجه سر بر آستان امام حسین (علیه السلام) برده و دعای عرفه آن جناب را ورق می‌زنیم تا از دریای عظیم معارف آن خوشه‌ای برگیریم

حال باید دید راه به دست آوردن یقین که به دنبال آن خشیت است چیست؟

بر اساس روایت معروف از امام علی (علیه السلام) که هر کس خود را بشناسد خدا را شناخته است، معرفت به نفس سبب کسب معرفت به خداوند خواهد شد. به همین دلیل است که امام حسین (علیه السلام) پیش از بیان این خواسته خویش به ذکر برخی مسائل پیرامون انسان‌شناسی پرداخته و به آدمی یادآور شده‌اند که تمام هستی برای او مهیا شده‌اند تا در طریق صحیح گام بردارد. آفرینش او بیهوده نیست و او باید از عمر خود به بهترین نحو استفاده نماید. او باید به یاد داشته باشد از نطفه‌ای پست خلق شده و از خود هیچ ندارد هر آنچه دارد از خداست و جز برای خدا نباید قدم برداشت.

آری اگر انسان این معارف را در عمق جانش درک کند به شناخت حق تعالی نیز دست خواهد یافت و خشیت او را در دل احساس خواهد نمود و این راهی است پس مشکل که جز با مدد سکانداران کشتی نجات میسر نخواهد شد. انسان باید در هر لحظه از لحظات زندگی‌اش به ریسمان امن ولایت چنگ زند و حقیقت هستی را از آنان جویا شود و عرفه می‌تواند بهترین روز برای شروع این شناخت و دعای عرفه بهترین وسیله برای وصول به نتیجه باشد. امید است تمامی مشتاقان بتوانند با توکل بر خدا و یاری خواستن از هادیان در این مسیر گام‌هایی بلند بردارند.

 

پی نوشت ها :

[1]. ترجمه تفسیر المیزان، ج ‏17، ص 291.

[2]. همان، ج 1، ص 412.

                                                                                                                                         زینب مجلسی راد
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: عرفه، امام حسین،
[ پنجشنبه 4 آبان 1391 ] [ 12:43 ق.ظ ] [ حسین زنگنه ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


ایجاد وبلاگ قرآنی ، فرهنگی و معارف اسلامی آوای وحی

گامی کوچک در انجام رسالتی بزرگ است . ما بر آنیم تا با کمک و راهنمایی تمامی آن هایی که درد دین دارند و قلبشان برای قرآن می تپد و به مملکت و انقلاب و فرزندان این مرز و بوم عشق می ورزند به تکلیف و وظیفه بزرگ الهی خود عمل کنیم و صد البتّه راهنمایی ها و ارشاد شما عزیزان ما را در انجام این رسالت و وظیفه دینی و انقلابی و اجتماعی یاری خواهد کرد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
***
*** *** ***

*** ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید

***

چت روم
***-----*** ترجمه سایت به زبان های گوناگون

تعبیر خواب آنلاین

***
قرآن آنلاین
http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif
***

***
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
***
*** *** ××× ***
سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
***
ایران رمان

پروانه كدهای جاوا وبلاگ