تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

قرآنی ، فرهنگی و معارف اسلامی

قرآنی ، فرهنگی و معارف اسلامی
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما در رابطه با سایت چیست؟؟بر ساحل اقیانوس بی‌کرانه نهج‌البلاغه

امام علی

مولی الموحدین و امیرالمومنین علی بن ابی‏طالب علیه ‏السلام نمونه‏ عالی اسلام و جلوه پرفروغ ایمان و تقوی و قرآن ناطق است. رهبریست كه رفتار و سخنانش، روشنگری است كه پرده از روی این حقایق عالم برمی ‏دارد و خطوط و نقشهای آن را روشن می ‏سازد.

" نهج البلاغه " مجموعه ای نفیس و زیبا از کلام مولاست که روزگار از كهنه كردن آن ناتوان است و گذشت زمان و ظهور افكار واندیشه‏ های نوتر و روشن‏تر مرتبا بر ارزش آن افزوده است، گفتار علی علیه ‏السلام چون از حقیقت و دانشی بیكران سرچشمه می‏گرفت و پس از قرآن، كلام خدا و سخن پیامبر صلی الله علیه وآله، برترین سخن بود، عالیترین و بهترین اثر را در جانها می ‏گذاشته و مانند قرآن مورد توجه همگان قرار می ‏گرفته است و با حفظ و ضبط و آموزش و اقتباس در میان مسلمانان راه جاودانگی را می ‏پیموده است.

 

از نگاه خاکی معترفان

بلندی و اوج سخن امام علی علیه ‏السلام نه تنها دوستان و شیعیان را به تحسین واداشته است بلكه دشمنان را هم مجذوب خود ساخته تا آنجا كه معاویه بن ابی سفیان كه سرسخت ترین دشمنان وی بود به زیبایی و فصاحت‏ خارق العاده سخن او معترف بود .محقن بن ابی محقن برای این كه دل معاویه را كه از كینه امیرالمومنین علی علیه ‏السلام می ‏جوشد خرسند سازد گفت:

از نزد بی زبانترین مردم به نزد تو آمدم .(منظور او امام علی علیه ‏السلام بود)

اما آنچنان این چاپلوسی مشمئزكننده بود كه خود معاویه او را ادب كرد و گفت: وای بر تو ! علی بی زبانترین افراد است؟! قریش پیش از علی از فصاحت آگاهی نداشت، علی به قریش درس فصاحت آموخت ...

آری! امیرالمومنین علی علیه ‏السلام آبشخور فصاحت و ریشه و زادگاه بلاغت است . اسرار مستور بلاغت از وجود او ظاهر گشت و قوانین آن از او اقتباس شد. هر گوینده‏ سخنور از او دنباله روی كرد و هر واعظ سخندانی از سخن او مدد گرفت، در عین حال به او نرسیدند و از او عقب ماندند. بدان جهت كه بر كلام او نشانه ‏ای از دانش خدایی و بویی از سخن نبوی موجود است.

اینكه سخنی در مسیرها و میدانهای‏ مختلف و احیانا متضاد رفته و در عین حال كمال فصاحت و بلاغت خود را در همه آنها حفظ كرده باشد، سخن مولا را قریب به حد اعجاز قرار داده‏ است و به همین جهت سخن امیرالمومنین علیه ‏السلام در حد وسط كلام مخلوق و كلام خالق قرار گرفته‏ است و درباره ‏اش گفته ‏اند: " فوق كلام المخلوق و دون كلام الخالق " !

ابن ابی الحدید از علماء معتزلی قرن هفتم هجری، ادیبی ماهر و شاعری چیره دست است و چنانكه می ‏دانیم سخت شیفته كلام مولا است و مكرر در خلال كتاب خود شیفتگی خویش را ابراز می‏ دارد .وی در جلد 16 شرح نهج البلاغه خود، صفحه 146 می ‏گوید:

فصاحت را ببین كه چگونه افسار خود را به دست این مرد داده و مهار خود را باو سپرده است، نظم عجیب الفاظ را تماشا كن، یكی پس از دیگری‏ می‏ آیند و در اختیار او قرار می‏ گیرند مانند چشمه ‏ای كه خود به خود و بدون‏ زحمت از زمین بجوشد، سبحان الله جوانی از عرب در شهری مانند مكه بزرگ‏ می ‏شود، با هیچ حكیمی برخورد نكرده است اما سخنانش در حكمت نظری‏ بالادست سخنان افلاطون و ارسطو قرار گرفته است، با اهل حكمت عملی‏ معاشرت نكرده است اما از سقراط بالاتر رفته است، میان شجاعان و دلاوران‏ تربیت نشده است (چون اهل مكه صاحبان تجارت بودند نه جنگجو)، اما شجاعترین بشری باشد كه قدم بر روی زمین نهاده است ... .

 

شاهکاری جاودان

اگر بگذریم از قرآن كریم كه داستانی دیگر است، باید گفت نهج البلاغه شاهكار است اما نه تنها در یك زمینه، مثلا موعظه، یا حماسه، یا عشق و غزل، یا مدح و هجا و غیره . بلكه در زمینه ‏های‏ گوناگون. این كه سخن شاهكار باشد ولی در یك زمینه البته زیاد نیست و انگشت‏ شمار است ولی به هر حال هست. اینكه در زمینه‏ های گوناگون باشد ولی در حد معمولی نه شاهكار، فراوان است، ولی اینكه سخنی شاهكار باشد و در عین حال محدود به زمینه خاصی نباشد از مختصات نهج البلاغه است.

كلمات امیرالمومنین علیه ‏السلام از قدیم‏ترین ایام با دو امتیاز همراه بوده‏ است و با این دو امتیاز شناخته می ‏شده است: یكی فصاحت و بلاغت، و دیگر چند جانبه بودن و به اصطلاح امروز چند بعدی بودن.

هر یك از این دو امتیاز به تنهایی كافی است كه به كلمات امام علی علیه ‏السلام ارزش فراوان بدهد، ولی توام شدن این دو با یكدیگر یعنی اینكه سخنی در مسیرها و میدانهای‏ مختلف و احیانا متضاد رفته و در عین حال كمال فصاحت و بلاغت خود را در همه آنها حفظ كرده باشد، سخن مولا را قریب به حد اعجاز قرار داده‏ است و به همین جهت سخن امیرالمومنین علیه ‏السلام در حد وسط كلام مخلوق و كلام خالق قرار گرفته‏ است و درباره ‏اش گفته ‏اند: " فوق كلام المخلوق و دون كلام الخالق "!

این امتیاز نهج البلاغه برای فردی كه سخن شناس باشد و زیبایی سخن را درك كند نیاز به توضیح و توصیف ندارد، اساسا زیبایی درك كردنی است نه وصف كردنی. نهج البلاغه پس از نزدیك چهارده قرن برای شنونده امروز همان لطف و حلاوت و گیرندگی و جذابیت را دارد كه برای مردم آنروز داشته‏ است و این یعنی نوعی اعجاز.

ویژه نامه اسرار موفقیت در نهج البلاغه
موضوعات عالی و متنوع

نهج‏البلاغه در سه موضوع تالیف شده است، نخست خطبه ‏های امام علی علیه ‏السلام كه در منابر، مساجد و یا میدان‏های جنگ و یا در هنگام مسافرت بیان شده و در آن مردم را پند و اندرز داده و آنان را با موضوعات دینی آشنا كرده و یا به جهاد با منافقان و دشمنان اسلام دعوت فرموده است.

دوم رسایل و نامه ‏ها و احكام و فرامینی كه از طرف امیرالمومنین علیه ‏السلام برای حكام و والیان صادر شده و در این نامه‏ها كارگزاران خود را به عدالت و طرفداری از مظلوم دعوت فرموده و راه و روش حكومت اسلامی را برای آنها شرح می‏ دهد و برنامه ‏های آنان را معین می ‏كند.

سوم سخنان كوتاه و مختصری كه از آن جناب شنیده شده و هر كدام مانند یك تابلو آدمیان را بطرف خود جلب می‏ كنند و انسان را به جهان انسانیت و فضیلت می كشانند.

 

مۆلف زبردست و فرهیخته

سید شریف رضی(ره) كه در اوایل قرن پنجم در بغداد درگذشت، مردی ادیب و شاعر و سخن شناس بود، ثعالبی كه معاصر وی بوده درباره ‏اش گفته است: او امروز شگفت ‏ترین مردم عصر و شریفترین سادات عراق است و گذشته‏ از اصالت نسب و حسب به ادب روشن و فضل كامل آراسته شده است.

سید رضی، نهج‏البلاغه را از مصادر و منابع زیادی كه در كتابخانه‏های بغداد در دست بود فراهم نمود و این مجموعه نفیس را به جهان اسلام تقدیم كرد و این نام زیبا را كه بهتر از آن را در این موضوع نمی‏توان دید بر آن گذاشت.

سید رضی مانند مولفین عصر خود كه اغلب مطالب را بدون ماخذ تدوین می‏ كردند نهج ‏البلاغه را گرد آورده است. و مآخذ آن را به جز در چند مورد بیان نكرده است، و شاید در نظر سید رضی موضوع چنان مسلم بوده كه ذكر مآخذ را برای خود لازم نمی‏ دانسته است.

امیرالمومنین علی علیه ‏السلام آبشخور فصاحت و ریشه و زادگاه بلاغت است . اسرار مستور بلاغت از وجود او ظاهر گشت و قوانین آن از او اقتباس شد . هر گوینده‏ سخنور از او دنباله روی كرد و هر واعظ سخندانی از سخن او مدد گرفت، در عین حال به او نرسیدند و از او عقب ماندند. بدان جهت كه بر كلام او نشانه ‏ای از دانش خدایی و بویی از سخن نبوی موجود است

به طوری كه از نهج‏البلاغه معلوم است، سیدرضی همه خطابه‏ ها و سخنان و كلمات امام علی علیه ‏السلام را در این جا ذكر نكرده است و همانطور كه خودش صریحا نوشته بعضی از مطالب را حذف نموده و الا خطبه ‏ها و كلمات آن حضرت بیشتر از این هاست.

مصادر و مآخذ نهج‏البلاغه در كتابخانه ‏های بغداد كه سید رضی در آن جا اقامت داشت وجود داشته و خاندان سید رضی مخصوصا برادرش سید مرتضی(ره) كتابخانه بسیار عظیمی داشته است که این كتابخانه ‏ها در حمله طغرل بیگ سلجوقی در سال 448 طعمه آتش شدند.

 

چشمه‌ی همیشه جوشان

درباره مندرجات نهج ‏البلاغه و انتساب آنها به امیرالمومنین علی علیه ‏السلام گروهی از قدیم و جدید ایجاد شك و تردید كرده‏ اند، این گروه اغلب از روی تعصب و عناد در این باره سخن گفته ‏اند، و كوركورانه از گفته ‏های علماء گذشته پیروی كرده و بدون تعمق اظهار نظر كرده ‏اند. این جماعت در مولف نهج ‏البلاغه نیز دچار خبط و اشتباه شده ‏اند و این موضوع خود می ‏رساند كه این گونه افراد حتی نهج ‏البلاغه را مطالعه نكرده و با دقت موضوعات آن را مورد بحث قرار نداده ‏اند، زیر ا اگر كسی این کتاب شریف و مولفات سید رضی را مطالعه كند در مولف آن تردید نمی ‏كند.

بهرحال نهج‏البلاغه چشمه‏ جوشانی است که روح پر جلال و باشکوه علی علیه ‏السلام به تك ‏تك واژه ‏هایش جان داده و آن را در تاریخ جاودانگی بخشیده است.

ابوالفضل صالح صدر
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: روز پدر، روز مرد، میلاد مولود کعبه، تولد امام علی (ع)،
[ پنجشنبه 2 خرداد 1392 ] [ 08:37 ق.ظ ] [ حسین زنگنه ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


ایجاد وبلاگ قرآنی ، فرهنگی و معارف اسلامی آوای وحی

گامی کوچک در انجام رسالتی بزرگ است . ما بر آنیم تا با کمک و راهنمایی تمامی آن هایی که درد دین دارند و قلبشان برای قرآن می تپد و به مملکت و انقلاب و فرزندان این مرز و بوم عشق می ورزند به تکلیف و وظیفه بزرگ الهی خود عمل کنیم و صد البتّه راهنمایی ها و ارشاد شما عزیزان ما را در انجام این رسالت و وظیفه دینی و انقلابی و اجتماعی یاری خواهد کرد .

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
***
*** *** ***

*** ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید

***

چت روم
***-----*** ترجمه سایت به زبان های گوناگون

تعبیر خواب آنلاین

***
قرآن آنلاین
http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif
***

***
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
***
*** *** ××× ***
سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید
***
ایران رمان

پروانه كدهای جاوا وبلاگ